Ana Sayfa KURU & İŞLENMİŞ GIDA İşlenmiş Gıda Un ve Hamur İşleri
Mısır Unu Su Değirmeni - Yerli Tohum ( 1 Kg )
  • Mısır Unu  Su Değirmeni - Yerli Tohum ( 1 Kg )
  • Mısır Unu  Su Değirmeni - Yerli Tohum ( 1 Kg )
  • Mısır Unu  Su Değirmeni - Yerli Tohum ( 1 Kg )
Mısır Unu Su Değirmeni - Yerli Tohum ( 1 Kg )
Ürün Kodu : 43       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  www.artvinurunleri.com
8.00 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün

Mısır Unu

Unumuz,  Artvin Yöresi mısır tarlalarından  elde edilmiş olup , su değirmeninde övütülmüştür. Bilindiği üzere su değirmenlerinde övütülen mısır unu ayrı bir lezzete sahip olmakla birlikte acılık tatmamaktadır. Lütfen piyasa da satılan ucuz  mısır unlarıyla karıştırmayınız. Ticari olarak satılan mısır unlarının genelde GDO içerdikleri bir gerçektir.  www.artvinurunleri.com tamamen geleneksel tohumlardan elde edilen  mısır ununu siz değerli müşterilerimizle buluşturuyoruz.


 Tam Mısır Unu Faydaları Nelerdir?

* Mısırın içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunur. Bu da vücuda enerji sağlamada önemli bir besin olmasını sağlar.

* A ve B2 vitaminleri ile protein, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bakımından zengindir.

* Lifli bir gıda olan mısır bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler. Ayrıca kabızlığı önler. Lifli olması aynı zamanda koroner kalp hastalıklarını da önler.

* Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Doymamış yağ asitleri kolesterolü dengelemede yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar dostudur.

Mısır Unu Nasıl Tüketilir ?

Mısır Ekmeği (Çadi)  Yapımı: Mısır unu, genelde mısır ekmeğinin (Çadi) hammaddesini oluşturmaktadır. Kaliteli mısır ekmeği yapmak için mısır hamuru oldukça sıcak suyla hamur yapıldıktan sonra 200 derecelik ısıda yaklaşık 50 dk pişirilmelidir.

Muhlama Yapımı: Özellikle karadeniz yöresinde çok sevilen muhlama yapımında da mısır unu kullanılmaktadır.

Hamsi Kızartma: Bazı balıkların pişirilmesinde  mısır unu kullanılmaktadır.

Mısır Ununun Saklanması

Mısır unu soğuk ve kuru bir ortamda yaklaşık 3 ay boyunca saklanabilir. Daha uzun süre bekletilmesi durumunda mısır ununda acılık oluşabilir. Bu yüzden mısır unu taze halde tüketilmelidir. Bunu bilen www.artvinurunleri.com mısır ununu taze bir şekilde müşterilerine ulaştırmak için büyük  gayret göstermektedir.

Mısır Ekmeği Tarifi

Taze övütülmüş ve elenmiş mısır ununa bir miktar tuz koyarak sıcak suyla iyice karıştırınız.  Şayet ekmeğin daha yumuşak olmasını istiyorsanız bir miktar beyaz un ve çok az miktarda      ( Takriben 1 Kg un için 1 çay kaşığı)  karbonat koyabilirsiniz. Mısır hamuruna maya katmaya gerek yoktur. Karıştırdığınız hamuru 10 dk boyunca 200 derecede ısıtılmış fırına koyarak yaklaşık 1 saat pişiriniz ve  afiyetle yiyiniz.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.