05389130783

Çam Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çam sakızı,  Artvin’in yüksek  dağ yamaçlarında yer alan ladin ağaçlarından  yaz ve güz   aylarında köylüler ve çobanlar tarafından  toplanmaktadır.  

Çam sakızı , doğada nadir bulunan bir ürün olup,  toplanması oldukça az ve zahmetlidir.

Çoğu kişi çam sakızının Çam Ağaçlarından elde edildiğini zanneder. Oysa ki ağızda çiğnenme özelliğine sahip Çam Sakızı,   ladin ağaçlarının çatlaklarından sızan  öz suyundan oluşur.  

Doğada nadir bulunan ve insan sağlığı için son derece kıymetli bu ürün , ülkemizde ladin orman varlığının giderek azalmasıyla birlikte ,  yok olma tehlikesiyle karşı  karşıya  kalmış durumda.

Çam sakızını çiğnerken çabuk sertleşmemesi için taze olması gerekir. 

Kendine has kokusu olan ve genelde sakız gibi çiğnenebilen Çam Sakızı diğer adıyla Ladin Sakızı   aynı zamanda,   bal ya da diğer gıdalarla karıştırılarak da şifa amacıyla   tüketilir.

Çam Sakızının Faydaları

Henüz olgunlaşmamış ladin sakızı reçinesi ağda olarak kullanılmaktadır

Çam Sakızı çiğnemek  , yüz kasalarını hareketlendirdiği  için yüz felci tedavisinde kullanılır.  Yüzde ki kırışıklığı gidermeye yardımcı olarak   yaşlanmayı geciktirir

Çam Sakızı Dişleri Güçlendirir , diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir ;  Çam sakızı ağız içinde oluşan zararlı plakların temizlenmesini sağlar.  Diş sağlığına iyi gelir. Diş etlerine bakım yaparak , diş eti rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur

Çam Sakızı , ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Nefesi açar ve etrafa hoş bir kokunun yayılmasını sağlar.

Çam Sakızı Solunumu Rahatlatır: Akciğerde oluşan iltihabı kurutan çam sakızı solunum yollarını da açmaktadır.

Çam Sakızı , antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde asırlardır vücuttaki dışsal yaraların ve yanıkların  iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Yaralanan bölgede bakterilerin çoğalmasını ve yayılmasını engellediği için özellikle kampta, gezilerde ve sağlık kuruluşlarına uzak mesafede bulunan yerlerde ilk yardım ekipmanı olarak kullanılır.

Çam Sakızı Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir:   Sindirim sisteminin düzenlenmesini  kolaylaştırır . Mide öz suyu için bir stabilizatör görevi üstlenir ve ph değerini düzenler. gelen çam sakızı ayrıca yenilen yağlı veya et türü gibi ağır yiyeceklerin mide de çok daha hızlı sindirilmesini sağlar. Mideyi rahatlatır ve  güçlendirir.  Mide yanmasının başlıca nedenlerinden reflü ve gastrit gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Mide rahatsızlığı çeken pek çok hastanın çam sakızı çiğneyerek veya balla tüketerek rahatsızlıklarının azaldığını dile getirdiklerine sık sık şahit olmaktayız.

Çam Sakızı , akciğerdeki iltihaplanmayı azaltmaya  yardımcı olur.

Çam sakızı,  boğaz ağrısını yatıştırıp öksürük sorununu azaltmaya yardımcı olur.

Çam sakızı , kozmetik sektöründe kullanılan bir üründür


Çam Sakızı Nasıl Tüketilir?

Çam sakızı,  herhangi bir sakız gibi çiğnenebilmektedir. Ancak, özellikle diş kaplaması ya da implant yaptırmış kişiler çam  sakızını ilk çiğnemeye  başlandığında dişlere   yapışacağı  için dikkatli olunmalıdır. 

Çam sakızının dişlere yapışmaması için ,  çam sakızını 50-60 derecelik suda elinizle bir miktar hamur  gibi  yoğurduktan sonra çiğnemeye başlayabilirsiniz

Çam Sakızı Bal ile Nasıl Tüketilir?

Çam sakızının balla karıştırılıp tüketilmesinin bazı mide rahatsızlıkları için oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Çam sakızını buzdolabında soğuttuktan sonra döverek toz haline getiriniz ve çiçek balıyla iyice karıştırınız.  Bunun için  yarım kilo süzme  çiçek balı  içerisine 100 gram çam sakızı tozunun karıştırılmasıyla elde edilen karışım  sabah bir yemek kaşığı kahvaltıdan 20 dakika  önce aç karna alınmalıdır.  

Çam sakızı ve bal karışımı faydaları oldukça fazladır. Düzenli olarak tüketildiğinde mide rahatsızlıklarının giderilmesine ve  vücudun  toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı durumunda boğazın yumuşamasını sağlar. 

Zeytinyağlı Çam Sakızı , Bal Karışımı

100 gram zeytinyağı, 30 gram çörekotu, 100 gram bal, 30 gram çam sakızı bir şişeye konularak karıştırılır. İkiye bölünen karışım sabah ve akşam içilir. Bu karışım soğuktan meydana gelen bütün hastalıklara, mafsal ağrılarına, uyuşukluklara ve felce karşı şifalıdır.

Ancak bütün bunları  yapmadan önce gene de doktorunuza danışınız.

Çam Sakızının Zararları

Çam sakızının bilinen ve kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur. Yine de; çam sakızı , çiğneme esnasında dişlere yapıştığı için özellikle diş tedavisi görmüş ağzında protez ya da diş dolgusu olanların dikkatli olmalarında fayda var.

Mide rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla kullanılacaksa , mutlaka doktor kontrolünde  yapılmalıdır.

Çam Sakızının Ağda olarak kullanılması: 

Ladin ağacı reçinesi denen çam sakızının henüz  olgunlaşmamış hali oldukça yapışkan olup ağda olarak kullanılır. Bunun için çok az miktarda ( tespih  tanesi kadar) ladin reçinesi  iki parmak arasına alınıp istenmeyen tüylerin temizlenmesi amacıyla rahatlıkla kullanılır.

Bir başka kullanım şekli ise şu şekildedir.

Çam sakızı ağdayıağda yapacağınız yere sürün. Eski atlet veya pamuklu kumaşı kesip, kumaşı ağdanın üzerine bastırın, biraz bekleyin, iyice yapıştığına emin olduğunuzda, tüylerin çıkış yönünün tam tersine hızlıca çekin. Tüylerin ters yönünde çekme, batık oluşumunu ve tüylerin hepsinin alınamaması gibi sorunları önler.

Ladin reçinesini vücuttan  temizlemek için bir miktar teryağıyla reçinenin yapıştığı bölge belli bir süre ovulur ve ardından  sabunlu suyla  yıkanır. Reçineyi temizlemek için benzin de iyi bir temizleyicidir.

Çam Sakızının Fiyatı

Çam sakızı ,  üretiminin sınırlı ve  zahmetli olması nedeniyle kilosu 80 – 100 Dolar arası alıcı bulmaktadır. Bu ürünü, yıllardır tüketicilerin güvenini kazanmış bulunan www.artvinurunleri.com e ticaret sitesinden tedarik edebilirsiniz

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.