Ana Sayfa MEYVE & SEBZE
Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
 • Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
 • Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
 • Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
 • Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
Artvin Cennet Hurması (Berta ) - 1 Kg
Ürün Kodu : 136       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  www.artvinurunleri.com
15.00 TL   Kdv Dahil
-
+

ARTVİN CENNET HURMASI 

Ülkemizde,  Trabzon hurması , diğer adıyla ,  Kabe Hurması, Japon Hurması  ya da Ballı Hurma diye anılan meyvenin geçmişi antik yunana kadar uzansa da , anavatanı esasen  Çin’dir.

Bu hurma meyvesi , Artvin ilimizin iç  kesimlerinde  yaygın olarak  yetiştirilir.  Özellikle Berta köyü , diğer ürünlerde olduğu kaliteli hurmaların yetiştirildiği bir alandır. Bizim satışa sunduğumuz hurma ise tam da bu köyden temin edilmektedir.

Cennet Hurmasının Niteliği

Cennet (Japon)  Hurması;   A, B1, B2, B3, B6, B9, C ve E vitaminlerini, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, çinko minerallerini, lif ve organik asitleri içermekte

Trabzon hurması yapısındaki tanin ve flavonol fitokimyasallarına bağlı olarak serbest radikalleri temizlemekte, kan basıncını düşürmekte, felç riskini azaltmakta ve antioksidan aktivite göstermektedir.

Cennet Hurması’nın Faydaları

 1. Antioksidan Deposudur: Bazı araştırmalara göre (Preventive Nutrition and Food Scienc dergisi Kore, 2012) , kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği tespit edilmiştir
 1. Sindirimi Düzenler: Hurmayüksek lifli bir besin olduğu için özellikle sindirimi düzenler.
 1. Sağlıklı Görmemizi  Destekler:A vitamini açısından zengin olması nedeniyle göz sağlığını korur ve sağlıklı görmemize yardımcı olur.
 1. Kolesterolü Düşürür: Annals of Nutrition & Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada , 40 katılımcıya 12 hafta boyunca günde üç kez Trabzon hurması  lifi içeren gıda verildi . Çalışmanın sonunda deneklerin kolestorol düzeylerinde anlamlı düşüşler meydana geldi 
 1. İltihaplanmayı Azaltır: Yüksek antioksidan ve tanen içeriği sayesinde, Trabzon hurması meyvesinin iltihabı hafifletmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.   
 1. Yüksek Tansiyonu Düşürür: Meyvedeki flavonol biyoaktifleri, prostaglandinlerin oluşumunda temel enzim olan siklooksigenaz enzimlerini (COX-1 ve COX-2) inhibe ederek prostaglandin sentezini baskılayarak ve anjiyotensin dönüştürücü enzim aktivitesini engelleyerek yüksek tansiyonu düşürmektedir (BUTT ve ark., 2015; LEE ve ark., 2007).
 1. Alzheimer ve Parkinson Hastalığına İyi Gelir : Bu hastalıkların  tedavisinde fonksiyonel besin maddesi görevi üstlenmektedir. Ayrıca, fisetin öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirmekte, nöronal hücre ölümünü azaltmaktadır. (KHAN ve ark., 2013; NABAVI ve ark., 2016).

Cennet  Hurması Nasıl Tüketilir?

 1. Hurmanın buruşuk olmayanı tıpkı elma tüketir gibi gün içerisinde meyve niyetiyle yenebilir. Ancak buruşuk olanın tüketilmesi için toplandıktan sonra 3-5 hafta beklemek (yumuşayıncaya kadar) beklemek gerekebilir.
 2. Kurutarak tüketme: Hurma kabukları soyulup kurutulduktan sonra tüketilebilir. Ceviz ya da fındık , fıstık ile birlikte yenirse exsta bir damak tadı oluşur
 3. Hurmanın marmelatı, pestili, pekmezi ya da reçeli de yapılabilmekte olup. Bazı ülkelerde ekmeği, gevreği bile üretilmektedir
 4. Salatalarda ya da tatlılarda tatlandırıcı olarak ta tüketilmektedir.

Öneriler: Hurmanın ağzı buruşturan türünün olgunlaşmadan tüketilmesi kabızlığa yol açabilir. Onun için bu türü tüketirken yumuşamasını beklemek gerekebilir.

Kargolama ve Gönderim: Pazartesi ve Cuma günleri kargoya verilmektedir. 

 

 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.